Geçmişten Günümüze Uzanan Gelenek: Halı Sanatı

Türk halısı, dillere destan güzelliği ve meşakatli işçiliğiyle dekorasyon konusunda oryantalist bir tarza hitap ediyor. Çok eski zamanlarda göçebe Hun Türklerininin çadırlarının içine serdiği ve duvarlarını süsledikleri halılar, zaman içerisinde tasarım ve üretim aşamalarında gelişerek günümüzdeki haline evriliyor. 

Tarih boyunca bilinen en eski halı, M.Ö. 2. yüzyıl civarında üretildiği düşünülen Pazırık Halısı.  İsmini keşfedildiği Pazırık’tan alıyor. 

Pazırık Halısı’nı incelerseniz dönemin sanat anlayışına dair derin çizgiler taşıdığını görürsünüz. Dönemine kıyasla zengin motifleri ve değişik figürlerinin göze çarptığı halıda at tasvirleri ön planda. Hun Türkleri öncesinde de yapılmış bazı halı çalışmaları olmasına rağmen Pazırık Halısı bu konuda milat sayılıyor çünkü o zamanlar için çok ileri bir teknik olan düğümlü yapıya sahip. 

Otantik bir Rüya: Türk Halıları

Geleneksel motifleriyle büyüleyen Türk halısı, ilhamını doğadan ve geometrik şekillerden alıyor. Binbir emekle el dokuması olarak üretilen bu halılar, üretildiği bölgeye göre isim alabiliyor, mesela Hereke halısı. Birinci sınıf ipekten çift düğüm tekniği ile üretilen Hereke halısının gerçeğe dönüşmesi yılları buluyor. Türk kültürün sembollerinden Türk halılarını keşfetmek isterseniz, ATÜ Old Bazaar’da görüşmek üzere.

Paylaş?

Share on facebook
Facebook'da Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaş
Share on pinterest
Pinterest'de Paylaş