Güzel Atlar Ülkesi; Kapadokya

İlk insan yerleşiminin paleolitik dönemlere kadar indiği bilinen Kapadokya’nın hikayesi, tam 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllü Dağ ve Hasan Dağı aktif volkanlarken püskürttükleri lavlarla başlıyor. Kapadokya, tarih boyunca ev sahipliği yaptığı Hititler, Asurlular, Frigler, Persler, Doğu Roma ve Selçuklular gibi medeniyetlerin izlerini bugüne kadar taşısa da, günümüzde gizemi bilineninden daha fazla olan eşsiz bir bölge.

Sanatın ana ilhamı doğa, çalışması milyonlarca yıllık sürecek bir sanat eserine tam burada başlıyor. Eserinde kullandığı iki malzeme var, rüzgar ve yağmur. 

Deneyimlemeden Dönmeyin: Kapadokya’da Yapılacak Şeyler

Gerek doğası, gerek tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin etkisi ile Kapadokya, size yapılacak çokça etkinlik, ziyaret edilecek onlarca tarihi yapı ve tadılabilecek birçok özgün tarif sunuyor. İlk olarak, sürekli akınlar ve yağmalarla karşı karşıya kalan Kapadokya medeniyetlerinin önlem olarak inşa ettiği yer altı şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Tünellerle birbirlerine bağlanan bu şehirleri her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor. 

Birçok vadinin olduğu bölgede en etkileyici deneyimlerden biri de Güllüdere vadisine yapılan dolunay yürüyüşleri… Bu eşsiz coğrafyayı gezmek için atla ya da ATV ile yapılan safarilere çıkabilir ve gün doğumundaki balon turlarına katılabilirsiniz. Balon turundan sonra siz de ‘Kapadokya’yı gökyüzünden görme deneyimini her insanın hayatında bir kere yaşaması gerektiğini düşüneceksiniz.

Kapadokya’ya gelmek için Nevşehir ve Kayseri varışlı uçuları tercih edebilir, havalimanından direkt bölgeye giden servisleri kullanabilirsiniz. Unutmayın, bugüne kadar gördüğünüz fotoğraf ve videolardan çok ötesinde bir atmosfere geleceksiniz. O yüzden burada geçirdiğiniz her dakikanın tadını çıkarın.

Paylaş?

Share on facebook
Facebook'da Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaş
Share on pinterest
Pinterest'de Paylaş