Kokuların ve Renklerin Şehri: Isparta

Yemyeşil doğası, güzeller güzeli Eğirdir Gölü ve rengarenk gülleri ile ünlü Isparta, aynı zamanda el örgüsü halıları ile pek meşhur. Geleneksel Türk kültürünü deneyimleyebileceğiniz sessiz sakin bir şehir olan Isparta, doğa ve tarih tutkunlarını kendine aşık edecek güzellikte bir yer. 

Isparta’da Yapılacak En İyi 6 Şey

Eğirdir Gölü, Salagassos, Salda Gölü, Aziz Paul Yolu… Isparta’da doğayı keşfetmek için yapılabilecek birçok şey var. 

Gül Festivali’ne Katılın ve Organik Gül Ürünleri Alın

Isparta’da her mayıs aynda gül sezonu açılıyor ve bu dönem sonunda hasat Gül Festivali ile kutlanıyor. Genellikle haziranın ilk haftası kutlanan bu festivalde her yer güllerle kaplanıyor. Festivalde ayrıca yerel üreticiler gül suyu ve gül yağı gibi ürünlerini vitrine çıkarıyorlar. 

Mars’taki Jezero Kraterine Benzer Özelliklere Sahip Salda Gölünde Yüzün

Isparta maceranızda vaktiniz varsa komşusu Burdur’a bağlı Salda Gölü’nü mutlaka ziyaret edin. Büyüleyici güzelliğiyle doğada kamp yapmayı sevenler için harika bir manzarayadönüşen Salda Gölü çevresinde konaklama tesisleri de var. 

Sagalassos Arkeolojik Alanını Ziyaret Edin

Ulu Toros Dağları’nın eteklerine kurulmuş antik bir kent olan Sagalossos, tarih meraklılara Roma-Bizans dönemini keşfetme şansı sunuyor. Geçmişten günümüze çok iyi korunmuş olan Sagalossos Antik Kenti’nde zaman yolculuğuna çıkmanız çok olası. 

Lavanta Hasat Turuna Katılın

Isparta, güllerin şehri olduğu kadar lavantaların da kenti. Isparta’nın Kuyucak ilçesi mis kokulu lavantaları ile tanınıyor. Lavantanın müthiş mor tonları sadece 3 hafta canlı kalıyor, bu nedenle ziyaretinizi mutlaka temmuz ayına denk getirmeye çalışın. Lavanta hasatı temmuzun ilk haftasında başlıyor. 

Eğirdir Gölü’nün Üzerinden Yansıyan Gün Batımını İzleyin

Bir plajı da olan Eğirdir Gölü, Isparta’ya çok yakın. Doğal manzaralarla kaplı bu gölde gün batımları her zaman büyüleyici. Göl üzerinde yansıyan gün batımı, mükemmel bir tatil anısı için harika bir açı sunuyor. 

Aziz Paul Yolu’nu Tamamlamaya Çalışın

Trekking severler Likya Yolu’nu mutlaka duymuştur, şimdi size Türkiye’nin ikinci büyük yürüyüş yolundan bahseceğiz: Aziz Paul Yolu. Toplamda 500 kilometreye yayılan yol, Isparta ile Antalya’yı birbirine bağlıyor. En uzun rota ortalama 1 ayda bitiyor, amatörler için daha kısa rotalar da mevcut. Doğa yürüyüşlerini seviyorsanız, mutlaka göz atın. 
Isparta, güllerden gelen doğallığı elde etmek isteyen doğa severleri bir araya getiriyor. Türkyie’de doğal ve organik gül ürünlerini bulabileceğiniz daha yakın bir yer var: ATÜ Old Bazaar. Birinci sınıf üreticilerden gelen gül suyu ve benzeri ürünleri keşfetmek isterseniz, İstanbul Havalimanı’nda bize mutlaka uğrayın.

Paylaş?

Share on facebook
Facebook'da Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaş
Share on pinterest
Pinterest'de Paylaş