Türk Kahvesi ve 40 Yıllık Hatrı

Türk kültürünün tartışmasız ilk akla gelen lezzetlerinden biridir Türk kahvesi. Kokusuna ve lezzetine doyum olmayan, içene 40 yıl hatrını armağan eden Türk kahvesi, Osmanlı’dan günümüze kadar uzanarak misafirperverliğin sembolü olarak biliniyor. 

Kahveyle demokrasi arasındaki ilişkiyi duymuş muydunuz? İlginç hikayeye ünlü Cosmos belgesel serisinde de yer verildi. 

1571 yılında Yemen valisi tarafından İstanbul’a getirilen kahve, Osmanlı’nın cezve ve güğümlerinde yeniden şekillenerek kahvehane kültürünü oluşturuyor. İngiltere’de de benzer bir süreç işliyor, kahve sayesinde İngiliz tarihinde ilk kez farklı sınıflardan insanlar fikir alışverişinde bulunmak için aynı ortamda bir araya geliyor: Kahveciler. Alt sınıflarla üst sınıfları ortak bir paydada buluşturan kahve, demokrasi fikrinin gelişiminde rol oynuyor. Kahve, geleneksel bir lezzet olabilir ama ruhu her zaman modern. 

Mükemmel Türk Kahvesi Hazırlamanın Sırları

İyi bir Türk kahvesi, köpüklü olur. Peki, nasıl? Bu konunun sırrı bilimde. Öncelikle kahve ve su oranınızın mükemmel olması ve kahveyi yavaş yavaş pişirmeniz şart. Böylece bol köpüklü Türk kahvesine ulaşabilirsiniz. Bir fincan su için bir tatlı kaşığı kahve, ideal oran. Kahvenizi sert içiyorsanız oranı çok küçük oranda yükseltebilirsiniz. Aman dikkat, Türk kahvesi çok yoğundur! O yüzden oranı minik minik aşabiliriz. Kahvenin yanına su ve lokum da ikram ederseniz, misafirleriniz için sizden güzel kahve yapanı olmaz. 

Kahvenin Neden 40 Yıl Hatrı Var?

Ünlü Türk deyişine göre bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı var. Neden? Sizin için araştırdık, karşımıza çıkan hikaye şöyle: Osmanlı zamanlarında Üsküdarlı bir kahveci, Rum bir kaptana kahve ikram ediyor. Aradan 40 yıl geçiyor, kahveci bir savaşta esir düşüyor ve 40 yıl önceki kahve ikramını hatırlayan Rum kaptan tarafından kurtarılıyor. Türk kahvesi, nelere kadirsin!
Türk kahvesinin içimi özel bir deneyim. Kendine ait cezvesi, fincanları, bazen de falı! Sosyal hayatın keyifli molası Türk kahvesi ile ilgili her şeye ATÜ Old Bazaar raflarında ulaşabilirsiniz. İstanbul seyahatinizde görüşmek üzere!

Paylaş?

Share on facebook
Facebook'da Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaş
Share on pinterest
Pinterest'de Paylaş