Türkiye’nin En Güzel Kıyıları

Türkiye, doğal güzelliğe sahip dünyaca ünlü kıyılarıyla ruhu yenileyen deniz, kum ve güneş tatillerine ev sahipliği yapıyor. Üç tarafı denizlerle kaplı bu kadim ülkede Ege, Akdeniz ve Karadeniz’in birbirinden güzel plajları var. Karadeniz biraz hırçın gerçi, bu nedenle Akdeniz ve Ege’yi biraz kayıracağız. 

Kaputaş Plajı

Kalkan’a 6, Kaş’a 20 km uzaklıktaki Kaputaş, altın sarısı kumları, turkuaz denizi ile Türkiye’nin en güzel plajlarından biri. Küçük bir kanyonun denize açıldığı yerde oluşan bu doğal plajda muhteşem tatil fotoğrafları çekebilir ve deniz ferahlığını sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Üstelik plaja giriş ücretsiz. 

İztuzu Plajı

Köyceğiz gölünün denize açıldığı noktada bulunan İztuzu plajı, 4.5 km uzunluğu ile görkemli ve sonsuz bir görsel deneyim sunuyor. Caretta Caretta kaplumbağalarının en önemli yumurtlama bölgelerinden biri olan plaj, tam da bu nedenle 20.00 – 08.00 arası sadece kaplumbağalara ait; yani kapalı. Diğer saatlerde ise turkuaz renkli suları ve doğal güzelliğiyle insanı kucaklıyor.  

Çıralı Plajı

Antalya’daki pek ünlü Olimpos sahili ile Yanartaş dağı arasında bulunan Çıralı plajı, ismini Olimpos yanar taşından alıyor. Doğal zenginliği ile caretta carettaların Türkiye’deki bir diğer üreme alanı olan plaj, doğal sit alanı olarak koruma altında. Tertemiz bir deniz peşindeyseniz, rotanız burası. 

Patara Plajı

Kaş’ta plaj çok ama Patara Plajı için ayrı bir paragraf gerekiyor. Dünyanın en uzun plajlarından biri olan Patara, tarih meraklılarına, sörf tutkunlarına ve tabii ki masmavi sularda güneşin tadını çıkarmak isteyenlere hitap ediyor. Plajın büyük bir bölümü sit alanı olduğu için burada gönül rahatlığıyla yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Ölüdeniz

Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en popüler turizm noktalarından biri olan Ölüdeniz eşsiz doğası ile her yıl yüzbinlerce gezgini bir araya getiriyor. Lagün yapısı çarşaf durgunluğunda sular oluşturuyor, bu da görebileceğiniz en keyifli yüzme deneyimi için mükemmel bir ortam demek. Yamaç paraşütü merkezi Babadağ, Kelebekler Vadisi ve Kabak koyu gibi doğal güzellikleri çevresinde barındıran Fethiye’de yeni deneyimler sizi bekliyor.

Assos Plajı

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bu sahil, aynı zamanda antik kent manzaralı.. Antik Çağ’ın en büyük düşünürlerinden Aristo’nun da 3 yıl yaşadığı bölge, tertemiz denizi, zeytin ağaçlarının çevrelediği doğası ve sessizliği ile kafa dinlemek isteyenlerin buluşma noktası.

Sarımsaklı Plajı

Ege Denizi’nin en güzel plajlarından biri olan Sarımsaklı, Balıkesir en popüler rotaları arasında. Sahil boyunca kafeler uzanıyor, yüzme etkinliğinden sonra soğuk bir meyve suyu yuvarlamak isteyenlere duyurulur. Plaj yakınlarında birçok konaklayacak yer de mevcut, ayrıca kamp alanları da var.

Paylaş?

Share on facebook
Facebook'da Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on linkedin
Linkedin'de Paylaş
Share on pinterest
Pinterest'de Paylaş